تزریق / تزریق مزوتراپی / تزریق مزوتراپی

مزوتراپي يك روش درماني كاملا جديد و پيشرفته است كه روز به روز به حيطه عملكرد درماني آن افزوده مي‌شود. اين روش به دليل پاسخ‌ دهي بسيار سريع‌تر نسبت به ديگر روش‌ هاي درماني مثل داروهاي خوراكي و كم‌بودن عوارض آن به دليل مصرف بسيار اندك دارو و اثرات كاملا موضعي آن، روز به روز مورد استقبال بيشتر از سوي مردم و پزشكان قرار گرفته است.

 

اين تكنيك براي اولين‌بار سال 1952 ميلادي در فرانسه توسط دكتر مايكل پيستور ابداع شد. در آن زمان از داروهاي گياهي و ويتامين‌ها براي تقويت قوام پوست به كمك تكنيك مزوتراپي استفاده مي‌شد. 10 سال بعد اولين انجمن مزوتراپي در دنيا شكل گرفت و از آن تاريخ به بعد اين تكنيك پيشرفت‌هاي بسياري كرد و مزوتراپي مدرن كه امروز از آن استفاده مي‌شود به وجود آمد. در سال 2000 براي اولين بار اين تكنيك توسط خبرنگاران بخش علمي و پزشكي به كشور آمريكا وارد شد و بعد از آن در سال 2005 مزوتراپي كم‌كم در ديگر كشورها مورد توجه و استقبال قرار گرفت. كشور ما نيز جزو كشورهايي بود كه تكنيك مزوتراپي در سال 2005 به آن وارد شد و بسرعت در همه شاخه‌ها پيشرفت و رشد كرد و مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

 

 

مزوتراپي در واقع يك تكنيك و روش استفاده از داروست كه براي درمان موضعي ابداع شده و براي درمان بيماري‌هاي عمومي و كل بدن به كار نمي‌رود. با توجه به محل مورد درمان و داروي خاص موارد استفاده آن با توجه به نتايج موثر و عوارض ناچيز مزوتراپي تاكنون كاربردهاي متعددي براي اين تكنيك شناخته شده و روز به روز به كاربردهاي آن اضافه مي‌شود.

بيشترين كاربرد مزوتراپي هم‌اكنون در شاخه زيبايي است در حالي كه مي‌تواند در همه شاخه‌ها مثل ارتوپدي (تزريق دارو به مفصل)‌ يا در درمان بيماري سالك (در گذشته آنتي‌بيوتيك در محل سالك تزريق مي‌شد) كاربرد داشته باشد‌ ولي امروز بيشترين كاربرد آن در درمان ريزش مو، جوان‌سازي صورت و درمان چاقي موضعي و بيماري  است.

 

بازگشت دوباره موهاي ريخته شده

 

در درمان ريزش مو به وسيله اين تكنيك، دارويي كه بيمار بايد به صورت خوراكي مصرف كند، به صورت موضعي و در محل مورد نظر به فوليكول‌هاي مو تزريق مي‌شود. در ريزش موي هورموني و ريزش موي آقايان چون عامل اين بيماري براي هميشه باقي مي‌ماند و از بين نمي‌رود. در اين افراد از روش مزوتراپي به عنوان روش كمكي در كنار ديگر روش‌هاي درماني مي‌توان كمك گرفت ولي در ريزش مو ناشي از رژيم طولاني مدت يا اعمال جراحي كه جذب دارو مختل مي‌شود (مثل جراحي روده كه بخشي از روده را از مسير جذب خارج مي‌كنند و به همين علت بعد از مدتي دچار كمبود ويتامين به علت عدم جذب مي‌شوند و از راه خوراكي قابل جبران نيست)‌ مزوتراپي مي‌تواند به اين دسته از بيماران كمك بسيار زيادي در جلوگيري از ريزش مو بكند چون علت به وجود آورنده ريزش مو قابل درمان است.

در بيماري‌هاي پوستي مثل ريزش موي سكه‌اي، كورتون را در ناحيه مورد نظر تزريق مي‌كنند و باعث رويش مجدد مو در آن قسمت مي‌شوند.

نتايج درمان در افرادي كه ريزش موي آنها ناشي از رژيم‌‌هاي غيراصولي و سخت است، ماندگار خواهد بود، چون علت ريزش مو برطرف شده است.

 

جايگزيني براي ليپوساكشن

 

مزوتراپي در زمينه تناسب اندام به عنوان جايگزين مناسبي براي اعمال جراحي مثل ليپوساكشن مي‌تواند به كار برود. با مزوتراپي مي‌توان چربي شكم، چربي‌هاي موضعي كنار ران و پهلو و غبغب را از بين برد. با كشف دارويي كه حل‌كننده چربي است محققان متوجه شدند با تزريق آن در بافت چربي، چربي حل مي‌شود و از بين مي‌رود ولي براي رسيدن به نتيجه مطلوب بايد دوزهاي زياد از اين ماده استفاده شود كه بالطبع عوارض زيادي به دنبال خواهد داشت بنابراين فقط در نواحي كوچك بايد مصرف شود. معمولا افراد چاق به دنبال روش‌هايي آسان و بي‌زحمت براي كاهش وزن هستند. اين روش تاثير غيرمعقول و معجزه‌آسا براي كاهش وزن ندارد بلكه يك تاثير منطقي و محدود دارد.

در كاهش چربي‌هاي اضافه بدن معمولا آثار درماني بعد از حدود 10 ـ 5 جلسه قابل مشاهده خواهد بود و نتايج درماني در كاهش وزن تا زماني باقي خواهد ماند كه فرد رژيم غذايي خود را ادامه دهد.

 

نمونه های کاربرد مزوتراپی در زیبایی

 

کشیدن پوست صورت ( لیفتینگ ) و درمان افتادگی صورت

 رفع پف دور چشم و افتادگی پلک

رفع تیرگ‍ی دور چشم

 درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت

 درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت

 درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت

 درمان ریزش مو و تقویت موها

 درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)

 رفع غبغب زیر چانه و گردن

 

موارد عدم استفاده:

 

بارداری، شیردهی، مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ضایعات پوستی شناخته نشده یا تبخال فعال، سرطان ها، بیماری های قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده، بیماری های کلیوی، بیماری پسوریازیس یا صدف پوستی، سابقه ی سکته ی مغزی یا وجود لخته در گردش خون

 

عوارض جانبی:

 

موضعی: تورم، سرخی، خارش، کبودی گذرا، درد خفیف و ندرتاً ازدیاد رنگدانه های پوستی یا عفونت در محل تزریق. در مجموع مزوتراپی روشی بدون درد محسوب می شود که در اکثر موارد فقط حس نیشگون گرفتن یا سوزش خفیف ایجاد می کند که این موارد را نیز با تجویر کرم های بیحس کننده ی موضعی قبل از درمان می توان از بین برد.

عمومی: اگر تکنیک به درستی انجام شود، بسیار نادرند ولی مواردی از واکنش های آلرژیک، تهوع، بیحالی، اختلال ریتم قلب و ضعف گزارش شده اند.

 

احتیاطات:

 

قبل از عمل: 1- از حداقل سه روز قبل از عمل از آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده نشود. 2- اگر ضایعه ی پوستی وجود داشته باشد، تا زمان بهبودی کامل آن درمان به تعویق می افتد. 3- بهتر است قبل از انجام عمل از انجام لایه برداری (میکرودرم ابریژن) خودداری شود. 4- به علت وجود احتقان عروقی در دوره ی پریود ماهانه، بهتر است در این زمان عمل انجام نشود.

بعد از عمل: 1- در روز اول پس از عمل از حمام کردن خودداری شود. 2- از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست اجتناب شود. 3- از الکترولیز و انجام لایه برداری در زمان درمان خودداری شود. 4- در صورت وجود درد یا سوزش می توان از کیسه های یخ سود جست.